Vishay/BCcomponents MKP1840222635M
MKP1840222635M picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840222635M
Brief Description
CAP FILM 2200 PF 10% 630VDC
Datasheet Download
MKP1840222635M.pdf
Availability of MKP1840222635M
QUANTITY
MKP1840222635M Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840222635M
Internal Part NumberEIS-MKP1840222635M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840M
Packaging*
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840222635M
Related LinksMKP1840, MKP1840222635M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840222635M Details Description
Related parts for MKP1840222635M
CABLE 6COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 2.5A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf