Vishay/BCcomponents MKP1840333255M
MKP1840333255M picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840333255M
Brief Description
CAP FILM 33NF 10% 250VDC
Datasheet Download
MKP1840333255M.pdf
Availability of MKP1840333255M
QUANTITY
MKP1840333255M Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840333255M
Internal Part NumberEIS-MKP1840333255M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840M
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840333255M
Related LinksMKP1840, MKP1840333255M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840333255M Details Description
Related parts for MKP1840333255M
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR DUAL-CH SOT23A5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 4A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 36A 1.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf