Vishay/BCcomponents MKP1840333404M
MKP1840333404M picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840333404M
Brief Description
CAP FILM 0.033 UF 5% 400VDC
Datasheet Download
MKP1840333404M.pdf
Availability of MKP1840333404M
QUANTITY
MKP1840333404M Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840333404M
Internal Part NumberEIS-MKP1840333404M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840M
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840333404M
Related LinksMKP1840, MKP1840333404M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840333404M Details Description
Related parts for MKP1840333404M
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
FILTER LINE RFI FLANGE 5 AMP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
KEYPAD 12 REAR MOUNT GERMAN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 55.6K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf