Vishay/BCcomponents MKP1840410016W
MKP1840410016W picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840410016W
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 20% 100VDC
Datasheet Download
MKP1840410016W.pdf
Availability of MKP1840410016W
QUANTITY
MKP1840410016W Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840410016W
Internal Part NumberEIS-MKP1840410016W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840410016W
Related LinksMKP1840, MKP1840410016W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840410016W Details Description
Related parts for MKP1840410016W
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 18MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6WDFN datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 680PF 50V 2% NP0 1210 datasheet.pdf