Vishay/BCcomponents MKP1840410404M
MKP1840410404M picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840410404M
Brief Description
CAP FILM 0.10 UF 5% 400VDC
Datasheet Download
MKP1840410404M.pdf
Availability of MKP1840410404M
QUANTITY
MKP1840410404M Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840410404M
Internal Part NumberEIS-MKP1840410404M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840M
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840410404M
Related LinksMKP1840, MKP1840410404M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840410404M Details Description
Related parts for MKP1840410404M
RELAY SOCKET BACK CONNECTING datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER E 16 X 8 X 5 datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 20POS .100 datasheet.pdf