Vishay/BCcomponents MKP1840410405
MKP1840410405 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840410405
Brief Description
CAP FILM 100NF 10% 400VDC
Datasheet Download
MKP1840410405.pdf
Availability of MKP1840410405
QUANTITY
MKP1840410405 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840410405
Internal Part NumberEIS-MKP1840410405
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840410405
Related LinksMKP184, MKP1840410405 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840410405 Details Description
Related parts for MKP1840410405
IC TRPLE PROC SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf