Vishay/BCcomponents MKP1841147134V
MKP1841147134V picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841147134V
Brief Description
CAP FILM 470 PF 5% 1600VDC
Datasheet Download
MKP1841147134V.pdf
Availability of MKP1841147134V
QUANTITY
MKP1841147134V Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841147134V
Internal Part NumberEIS-MKP1841147134V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841147134V
Related LinksMKP1841, MKP1841147134V Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841147134V Details Description
Related parts for MKP1841147134V
TRANSCEIVER RS-485/422 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT HOODED CONTACT SL-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 29POS datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN 32POS FML 4MM PC ROW A datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf