Vishay/BCcomponents MKP1841222404
MKP1841222404 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841222404
Brief Description
CAP FILM 2.2 NF 5% 400VDC
Datasheet Download
MKP1841222404.pdf
Availability of MKP1841222404
QUANTITY
MKP1841222404 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841222404
Internal Part NumberEIS-MKP1841222404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841222404
Related LinksMKP184, MKP1841222404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841222404 Details Description
Related parts for MKP1841222404
IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 1/4" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 52-UQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A DPAK datasheet.pdf
TV 7C 7#20 SKT PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf