Vishay/BCcomponents MKP1841268204M
MKP1841268204M picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841268204M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 2000VDC
Datasheet Download
MKP1841268204M.pdf
Availability of MKP1841268204M
QUANTITY
MKP1841268204M Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841268204M
Internal Part NumberEIS-MKP1841268204M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP1841M
Packaging*
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841268204M
Related LinksMKP1841, MKP1841268204M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841268204M Details Description
Related parts for MKP1841268204M
IDC CABLE - MKR50K/MC50G/MCS50K datasheet.pdf
IC DVR MOSFET N-CH QUAD 20-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 24A TO-3PF datasheet.pdf
IC MPU DETECT RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SUPPORT DISC & BUSHING datasheet.pdf
D4NL-4HFA-B-NPT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf
MICRO 9 F 10" YEL FLOAT datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W datasheet.pdf