Vishay/BCcomponents MKP1841410256V
MKP1841410256V picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841410256V
Brief Description
CAP FILM 100NF 20% 250VDC
Datasheet Download
MKP1841410256V.pdf
Availability of MKP1841410256V
QUANTITY
MKP1841410256V Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841410256V
Internal Part NumberEIS-MKP1841410256V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841410256V
Related LinksMKP1841, MKP1841410256V Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841410256V Details Description
Related parts for MKP1841410256V
CONN FPC TOP 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
4 BUTTON TRANSMITTED GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 4800UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50OHM datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V T/H datasheet.pdf