Vishay/BCcomponents MKP1841415405M
MKP1841415405M picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841415405M
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 400VDC
Datasheet Download
MKP1841415405M.pdf
Availability of MKP1841415405M
QUANTITY
MKP1841415405M Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841415405M
Internal Part NumberEIS-MKP1841415405M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP1841M
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841415405M
Related LinksMKP1841, MKP1841415405M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841415405M Details Description
Related parts for MKP1841415405M
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A IPAK datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LP2998 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf