Vishay/BCcomponents MKP1841547164
MKP1841547164 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1841547164
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 160VDC
Datasheet Download
MKP1841547164.pdf
Availability of MKP1841547164
QUANTITY
MKP1841547164 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1841547164
Internal Part NumberEIS-MKP1841547164
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package60
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1841
Packaging*
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1841547164
Related LinksMKP184, MKP1841547164 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1841547164 Details Description
Related parts for MKP1841547164
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 390K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXTRUSION RAIL SC-25 SCS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.5A SC-70 datasheet.pdf