Vishay/BCcomponents MKP1848612094P2
MKP1848612094P2 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848612094P2
Brief Description
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RADIAL5
Datasheet Download
MKP1848612094P2.pdf
Availability of MKP1848612094P2
QUANTITY
MKP1848612094P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848612094P2
Internal Part NumberEIS-MKP1848612094P2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package91
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848 DC-Link
Packaging*
Capacitance12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848612094P2
Related LinksMKP1848, MKP1848612094P2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848612094P2 Details Description
Related parts for MKP1848612094P2
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf