Vishay/BCcomponents MKP1848615094P2
MKP1848615094P2 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848615094P2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 900VDC RADIAL5
Datasheet Download
MKP1848615094P2.pdf
Availability of MKP1848615094P2
QUANTITY
MKP1848615094P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848615094P2
Internal Part NumberEIS-MKP1848615094P2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package77
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848 DC-Link
Packaging*
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848615094P2
Related LinksMKP1848, MKP1848615094P2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848615094P2 Details Description
Related parts for MKP1848615094P2
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMB datasheet.pdf
IC FILTER 5TH-ORD LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 128POS R/A datasheet.pdf
1X1 EMI GUIDE HOUSING ASSY datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 4POS datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROGR 8SOIC datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 25M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Modulator & 8 kHz to 400 kHz 16-Bit ADC IC datasheet.pdf