Vishay/BCcomponents MKP1848615094Y5
MKP1848615094Y5 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848615094Y5
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 900VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848615094Y5.pdf
Availability of MKP1848615094Y5
QUANTITY
MKP1848615094Y5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848615094Y5
Internal Part NumberEIS-MKP1848615094Y5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848 DC-Link
Packaging*
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848615094Y5
Related LinksMKP1848, MKP1848615094Y5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848615094Y5 Details Description
Related parts for MKP1848615094Y5
INSULATOR CIRCULAR GEN PURP datasheet.pdf
PF HDR ASSY SEAHORSE 4WALL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 6.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 200UA TO-206AF datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf