Vishay/BCcomponents MKP1848615094Y5
MKP1848615094Y5 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848615094Y5
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 900VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848615094Y5.pdf
Availability of MKP1848615094Y5
QUANTITY
MKP1848615094Y5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848615094Y5
Internal Part NumberEIS-MKP1848615094Y5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848 DC-Link
Packaging*
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848615094Y5
Related LinksMKP1848, MKP1848615094Y5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848615094Y5 Details Description
Related parts for MKP1848615094Y5
IC CLK PLL SYNC 50-800MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT HNG LVR datasheet.pdf