Vishay/BCcomponents MKP1848C61212JP5
MKP1848C61212JP5 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848C61212JP5
Brief Description
CAP FILM 12UF 5% 1200VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848C61212JP5.pdf
Availability of MKP1848C61212JP5
QUANTITY
MKP1848C61212JP5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848C61212JP5
Internal Part NumberEIS-MKP1848C61212JP5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package63
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848C DC-Link
Packaging*
Capacitance12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848C61212JP5
Related LinksMKP1848C, MKP1848C61212JP5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848C61212JP5 Details Description
Related parts for MKP1848C61212JP5
RES ARRAY 13 RES 120 OHM 14SOIC datasheet.pdf
LABEL S LAM LS3E 1X2.5" 100/RL datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC MODULE DC-DC NANO 650MA 8PIN datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf