Vishay/BCcomponents MKP1848C65550JY4
MKP1848C65550JY4 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848C65550JY4
Brief Description
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848C65550JY4.pdf
Availability of MKP1848C65550JY4
QUANTITY
MKP1848C65550JY4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848C65550JY4
Internal Part NumberEIS-MKP1848C65550JY4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Packaging*
Capacitance55µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC500V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848C65550JY4
Related LinksMKP1848C, MKP1848C65550JY4 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848C65550JY4 Details Description
Related parts for MKP1848C65550JY4
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 120POS CRIMP datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2 DIGIT LP 44MQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 586 I/O 1156BGA datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 525NM 14V datasheet.pdf