Vishay/BCcomponents MKP1848C66060JY5
MKP1848C66060JY5 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848C66060JY5
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 60UF 5% 600VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848C66060JY5.pdf
Availability of MKP1848C66060JY5
QUANTITY
MKP1848C66060JY5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848C66060JY5
Internal Part NumberEIS-MKP1848C66060JY5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848C DC-Link
Packaging*
Capacitance60µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848C66060JY5
Related LinksMKP1848C, MKP1848C66060JY5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848C66060JY5 Details Description
Related parts for MKP1848C66060JY5
IC TRANSCEIVER TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
MODEM GPRS QUAD EU/UK ETH INTFC datasheet.pdf
4W 24VDC RATIO=80:1 datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/08/180 1.5 BK datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
EYELET 0.156" BRASS TIN PLATED datasheet.pdf