Vishay/BCcomponents MKP1848S61050JP4C
MKP1848S61050JP4C picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848S61050JP4C
Brief Description
CAP FILM 500VDC UF. RADIAL
Datasheet Download
MKP1848S61050JP4C.pdf
Availability of MKP1848S61050JP4C
QUANTITY
MKP1848S61050JP4C Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848S61050JP4C
Internal Part NumberEIS-MKP1848S61050JP4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMKP1848S Power Film Capacitors
Standard Package77
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848S DC-Link
Packaging*
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC500V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848S61050JP4C
Related LinksMKP1848S, MKP1848S61050JP4C Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848S61050JP4C Details Description
Related parts for MKP1848S61050JP4C
IC OPAMP INSTR 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMITT HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN HEADER 220POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN RECEPT 24-28AWG 26POS datasheet.pdf
SPRING,COMP,.180 OD,.024 WIRE DI datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf