Vishay/BCcomponents MKP383151063JCI2B0
MKP383151063JCI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383151063JCI2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 630VDC 0.00051UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383151063JCI2B0.pdf
Availability of MKP383151063JCI2B0
QUANTITY
MKP383151063JCI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383151063JCI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP383151063JCI2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383151063JCI2B0
Related LinksMKP383151, MKP383151063JCI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383151063JCI2B0 Details Description
Related parts for MKP383151063JCI2B0
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf