Vishay/BCcomponents MKP383162063JCA2B0
MKP383162063JCA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383162063JCA2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 630VDC 0.00062UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383162063JCA2B0.pdf
Availability of MKP383162063JCA2B0
QUANTITY
MKP383162063JCA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383162063JCA2B0
Internal Part NumberEIS-MKP383162063JCA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383162063JCA2B0
Related LinksMKP383162, MKP383162063JCA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383162063JCA2B0 Details Description
Related parts for MKP383162063JCA2B0
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 300V 100A ISOTOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf