Vishay/BCcomponents MKP383212250JII2B0
MKP383212250JII2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383212250JII2B0
Brief Description
CAP FILM 2500VDC 0.0012UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383212250JII2B0.pdf
Availability of MKP383212250JII2B0
QUANTITY
MKP383212250JII2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383212250JII2B0
Internal Part NumberEIS-MKP383212250JII2B0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package250
Packaging*
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383212250JII2B0
Related LinksMKP383212, MKP383212250JII2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383212250JII2B0 Details Description
Related parts for MKP383212250JII2B0
RES 240K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf