Vishay/BCcomponents MKP383215200JC02R0
MKP383215200JC02R0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383215200JC02R0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2000VDC 0.0015UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383215200JC02R0.pdf
Availability of MKP383215200JC02R0
QUANTITY
MKP383215200JC02R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383215200JC02R0
Internal Part NumberEIS-MKP383215200JC02R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383215200JC02R0
Related LinksMKP383215, MKP383215200JC02R0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383215200JC02R0 Details Description
Related parts for MKP383215200JC02R0
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE RF SW 35V 100MA SCD-80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-SOIC datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf