Vishay/BCcomponents MKP383236250JIP2T0
MKP383236250JIP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383236250JIP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2500VDC 0.0036UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383236250JIP2T0.pdf
Availability of MKP383236250JIP2T0
QUANTITY
MKP383236250JIP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383236250JIP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP383236250JIP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383236250JIP2T0
Related LinksMKP383236, MKP383236250JIP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383236250JIP2T0 Details Description
Related parts for MKP383236250JIP2T0
CONN HEADER 14POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BLADE TORX T20 6.89" datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
HAND PRESS WITH RATCHET datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
DL2-96R W/320-0021-006 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 630MA 585 MOHM datasheet.pdf