Vishay/BCcomponents MKP383256140JF02W0
MKP383256140JF02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383256140JF02W0
Brief Description
CAP FILM 1400VDC 0.0056UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383256140JF02W0.pdf
Availability of MKP383256140JF02W0
QUANTITY
MKP383256140JF02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383256140JF02W0
Internal Part NumberEIS-MKP383256140JF02W0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383256140JF02W0
Related LinksMKP383256, MKP383256140JF02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383256140JF02W0 Details Description
Related parts for MKP383256140JF02W0
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
HEAT GUN PROHEAT LCD PROGRAMMABL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.82A 120 MOHM datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.140" NYLON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SERIAL RUGGEDIZED PCMCIA CARD 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HDM/FA SAPR 156F 210O BENCH datasheet.pdf