Vishay/BCcomponents MKP383256200JFI2B0
MKP383256200JFI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383256200JFI2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2000VDC 0.0056UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383256200JFI2B0.pdf
Availability of MKP383256200JFI2B0
QUANTITY
MKP383256200JFI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383256200JFI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP383256200JFI2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383256200JFI2B0
Related LinksMKP383256, MKP383256200JFI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383256200JFI2B0 Details Description
Related parts for MKP383256200JFI2B0
CONN HEADER 58POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4.95A 12 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC LIU/FRAMER T1/E1/J1 4CH 225BG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN 0.28" CA datasheet.pdf