Vishay/BCcomponents MKP383282250JIM2T0
MKP383282250JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383282250JIM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2500VDC 0.0082UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383282250JIM2T0.pdf
Availability of MKP383282250JIM2T0
QUANTITY
MKP383282250JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383282250JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP383282250JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383282250JIM2T0
Related LinksMKP383282, MKP383282250JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383282250JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP383282250JIM2T0
RES SMD 62 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
T CLAMP-T3 SERIES .375'' datasheet.pdf
ACCY PROJECT BOX + STICKER SHEET datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf