Vishay/BCcomponents MKP383310250JIP2T0
MKP383310250JIP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383310250JIP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2500VDC 0.01UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383310250JIP2T0.pdf
Availability of MKP383310250JIP2T0
QUANTITY
MKP383310250JIP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383310250JIP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP383310250JIP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383310250JIP2T0
Related LinksMKP383310, MKP383310250JIP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383310250JIP2T0 Details Description
Related parts for MKP383310250JIP2T0
RES 350 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM EMI 6A datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 200V 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
GNRL PURP PLYMD 480MMX66M FLM TA datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 10MH .1A TH datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2Q026MP-5,0-C1-2 datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1000VDC DRAWING T1 datasheet.pdf