Vishay/BCcomponents MKP383333140JII2B0
MKP383333140JII2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383333140JII2B0
Brief Description
CAP FILM 1400VDC 0.033UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383333140JII2B0.pdf
Availability of MKP383333140JII2B0
QUANTITY
MKP383333140JII2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383333140JII2B0
Internal Part NumberEIS-MKP383333140JII2B0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383333140JII2B0
Related LinksMKP383333, MKP383333140JII2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383333140JII2B0 Details Description
Related parts for MKP383333140JII2B0
IC OPAMP GP 3MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
ICL 25 OHM 20% 2A 12MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf