Vishay/BCcomponents MKP383351025JD02G0
MKP383351025JD02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383351025JD02G0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 250VDC 0.051UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383351025JD02G0.pdf
Availability of MKP383351025JD02G0
QUANTITY
MKP383351025JD02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383351025JD02G0
Internal Part NumberEIS-MKP383351025JD02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383351025JD02G0
Related LinksMKP383351, MKP383351025JD02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383351025JD02G0 Details Description
Related parts for MKP383351025JD02G0
IDC CABLE - MKS16K/MC16G/MCE16K datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE 15A 200V GSIB-5S datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIO SI4021 TX datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 71MA 28 OHM TH datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf