Vishay/BCcomponents MKP383356025JC02R0
MKP383356025JC02R0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383356025JC02R0
Brief Description
CAP FILM 250VDC 0.056UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383356025JC02R0.pdf
Availability of MKP383356025JC02R0
QUANTITY
MKP383356025JC02R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383356025JC02R0
Internal Part NumberEIS-MKP383356025JC02R0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,900
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383356025JC02R0
Related LinksMKP383356, MKP383356025JC02R0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383356025JC02R0 Details Description
Related parts for MKP383356025JC02R0
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB OTP 40DIP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DAC7678 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
FIXED IND 7.3UH 3.4A 39 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
50MM EURO HDR 45D CL ENDS 12CGRN datasheet.pdf
Isolated Sub-Miniature 1W Dual Output DC/DC Converters datasheet.pdf