Vishay/BCcomponents MKP383375100JI02W0
MKP383375100JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383375100JI02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000VDC 0.075UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383375100JI02W0.pdf
Availability of MKP383375100JI02W0
QUANTITY
MKP383375100JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383375100JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP383375100JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance0.075µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383375100JI02W0
Related LinksMKP383375, MKP383375100JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383375100JI02W0 Details Description
Related parts for MKP383375100JI02W0
LED ORANGE CLEAR 1305 SMD REV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TG2030 SHEET 300X300X1MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf