Vishay/BCcomponents MKP383416160JPP2T0
MKP383416160JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383416160JPP2T0
Brief Description
CAP FILM 1600VDC 0.16UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383416160JPP2T0.pdf
Availability of MKP383416160JPP2T0
QUANTITY
MKP383416160JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383416160JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP383416160JPP2T0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package105
Packaging*
Capacitance0.16µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383416160JPP2T0
Related LinksMKP383416, MKP383416160JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383416160JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP383416160JPP2T0
CONN MINI-D 26POS EDGE PLUG datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 200W datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
PLIERS RETAIN RING POINTED NOSE datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 160A datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W J LEAD datasheet.pdf