Vishay/BCcomponents MKP383451160JPM5T0
MKP383451160JPM5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383451160JPM5T0
Brief Description
CAP FILM 1600VDC 0.51UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383451160JPM5T0.pdf
Availability of MKP383451160JPM5T0
QUANTITY
MKP383451160JPM5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383451160JPM5T0
Internal Part NumberEIS-MKP383451160JPM5T0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance0.51µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383451160JPM5T0
Related LinksMKP383451, MKP383451160JPM5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383451160JPM5T0 Details Description
Related parts for MKP383451160JPM5T0
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FEED START datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
90584-1316 90327-1316 420 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf