Vishay/BCcomponents MKP383451160JPP5T0
MKP383451160JPP5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383451160JPP5T0
Brief Description
CAP FILM 1600VDC 0.51UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383451160JPP5T0.pdf
Availability of MKP383451160JPP5T0
QUANTITY
MKP383451160JPP5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383451160JPP5T0
Internal Part NumberEIS-MKP383451160JPP5T0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance0.51µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383451160JPP5T0
Related LinksMKP383451, MKP383451160JPP5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383451160JPP5T0 Details Description
Related parts for MKP383451160JPP5T0
IC COMP SNGL ULTRA-FAST 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES MO 2W 20 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf