| Internal Part Number | EIS-MKP383513100JPP4T0 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note Voltage Proof Test Appl Note | |
| Standard Package | 63 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MMKP383 | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 1.3µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 350V | |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |