Vishay/BCcomponents MKP383524025JKM2T0
MKP383524025JKM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383524025JKM2T0
Brief Description
CAP FILM 250VDC 2.4UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383524025JKM2T0.pdf
Availability of MKP383524025JKM2T0
QUANTITY
MKP383524025JKM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383524025JKM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP383524025JKM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance2.4µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383524025JKM2T0
Related LinksMKP383524, MKP383524025JKM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383524025JKM2T0 Details Description
Related parts for MKP383524025JKM2T0
MOSFET N-CH 150V 16.4A TO-220 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 20KOHM 1% datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf