Vishay/BCcomponents MKP385147125JC02G0
MKP385147125JC02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385147125JC02G0
Brief Description
CAP FILM 0.00047UF 5% 1250VDC AX
Datasheet Download
MKP385147125JC02G0.pdf
Availability of MKP385147125JC02G0
QUANTITY
MKP385147125JC02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385147125JC02G0
Internal Part NumberEIS-MKP385147125JC02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385147125JC02G0
Related LinksMKP385147, MKP385147125JC02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385147125JC02G0 Details Description
Related parts for MKP385147125JC02G0
TRANS PNP 12V 1.5A TSMT3 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
8336-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FUSE BOARD 3.15A 300VAC RADIAL datasheet.pdf