Vishay/BCcomponents MKP385151100JC02G0
MKP385151100JC02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385151100JC02G0
Brief Description
CAP FILM 0.00051UF 5% 1000VDC AX
Datasheet Download
MKP385151100JC02G0.pdf
Availability of MKP385151100JC02G0
QUANTITY
MKP385151100JC02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385151100JC02G0
Internal Part NumberEIS-MKP385151100JC02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385151100JC02G0
Related LinksMKP385151, MKP385151100JC02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385151100JC02G0 Details Description
Related parts for MKP385151100JC02G0
RES SMD 12K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 11POS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 880MA 260 MOHM datasheet.pdf