Vishay/BCcomponents MKP385156100JC02W0
MKP385156100JC02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385156100JC02W0
Brief Description
CAP FILM 0.00056UF 5% 1000VDC AX
Datasheet Download
MKP385156100JC02W0.pdf
Availability of MKP385156100JC02W0
QUANTITY
MKP385156100JC02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385156100JC02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385156100JC02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385156100JC02W0
Related LinksMKP385156, MKP385156100JC02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385156100JC02W0 Details Description
Related parts for MKP385156100JC02W0
IC REG BST ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 29X29X24.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 333.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf