Vishay/BCcomponents MKP385175125JC02G0
MKP385175125JC02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385175125JC02G0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.00075UF 5% 1250VDC AX
Datasheet Download
MKP385175125JC02G0.pdf
Availability of MKP385175125JC02G0
QUANTITY
MKP385175125JC02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385175125JC02G0
Internal Part NumberEIS-MKP385175125JC02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385175125JC02G0
Related LinksMKP385175, MKP385175125JC02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385175125JC02G0 Details Description
Related parts for MKP385175125JC02G0
TVS DIODE 16VWM 26VC AXIAL datasheet.pdf
SCR 8A 5MA 800V DPAK datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SAMPLING HS 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050" datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf