Vishay/BCcomponents MKP385211250JIM2T0
MKP385211250JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385211250JIM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0011UF 5% 2500VDC AXI
Datasheet Download
MKP385211250JIM2T0.pdf
Availability of MKP385211250JIM2T0
QUANTITY
MKP385211250JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385211250JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385211250JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385211250JIM2T0
Related LinksMKP385211, MKP385211250JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385211250JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP385211250JIM2T0
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC SERIALIZER LP 28-TQFN datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf