Vishay/BCcomponents MKP385211250JIM2T0
MKP385211250JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385211250JIM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0011UF 5% 2500VDC AXI
Datasheet Download
MKP385211250JIM2T0.pdf
Availability of MKP385211250JIM2T0
QUANTITY
MKP385211250JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385211250JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385211250JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385211250JIM2T0
Related LinksMKP385211, MKP385211250JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385211250JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP385211250JIM2T0
CAP FILM 0.043UF 2% 160VDC RAD datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR/LED DRVR 20QFN datasheet.pdf
UMY5-3654-SC1 UNIVERSAL MAT YW datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf