Vishay/BCcomponents MKP385220200JC02H0
MKP385220200JC02H0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385220200JC02H0
Brief Description
CAP FILM 0.002UF 5% 2000VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385220200JC02H0.pdf
Availability of MKP385220200JC02H0
QUANTITY
MKP385220200JC02H0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385220200JC02H0
Internal Part NumberEIS-MKP385220200JC02H0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385220200JC02H0
Related LinksMKP385220, MKP385220200JC02H0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385220200JC02H0 Details Description
Related parts for MKP385220200JC02H0
CONN RCPT 40POS .050" VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC P600 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W UFRM datasheet.pdf