Vishay/BCcomponents MKP385220250JI02W0
MKP385220250JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385220250JI02W0
Brief Description
CAP FILM 0.002UF 5% 2500VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385220250JI02W0.pdf
Availability of MKP385220250JI02W0
QUANTITY
MKP385220250JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385220250JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385220250JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Packaging*
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385220250JI02W0
Related LinksMKP385220, MKP385220250JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385220250JI02W0 Details Description
Related parts for MKP385220250JI02W0
RELAY OPTOMOS 120MA DPST 8-SMD datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 15 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf