Vishay/BCcomponents MKP385239100JC02H0
MKP385239100JC02H0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385239100JC02H0
Brief Description
CAP FILM 0.0039UF 5% 1000VDC AXI
Datasheet Download
MKP385239100JC02H0.pdf
Availability of MKP385239100JC02H0
QUANTITY
MKP385239100JC02H0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385239100JC02H0
Internal Part NumberEIS-MKP385239100JC02H0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,300
Packaging*
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385239100JC02H0
Related LinksMKP385239, MKP385239100JC02H0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385239100JC02H0 Details Description
Related parts for MKP385239100JC02H0
FUSE PTC 0.25A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 463W TO247 datasheet.pdf
RES 330 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH QUAD MODULE W/O ARROWS BK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf