Vishay/BCcomponents MKP385262100JD02G0
MKP385262100JD02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385262100JD02G0
Brief Description
CAP FILM 0.0062UF 5% 1000VDC AXI
Datasheet Download
MKP385262100JD02G0.pdf
Availability of MKP385262100JD02G0
QUANTITY
MKP385262100JD02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385262100JD02G0
Internal Part NumberEIS-MKP385262100JD02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
Packaging*
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385262100JD02G0
Related LinksMKP385262, MKP385262100JD02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385262100JD02G0 Details Description
Related parts for MKP385262100JD02G0
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf