Vishay/BCcomponents MKP385275100JDI2B0
MKP385275100JDI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385275100JDI2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0075UF 5% 1000VDC AXI
Datasheet Download
MKP385275100JDI2B0.pdf
Availability of MKP385275100JDI2B0
QUANTITY
MKP385275100JDI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385275100JDI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385275100JDI2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385275100JDI2B0
Related LinksMKP385275, MKP385275100JDI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385275100JDI2B0 Details Description
Related parts for MKP385275100JDI2B0
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL I/O CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X14X0.07" BLACK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CHN 12-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 2A 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 300MA DO35 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf