Vishay/BCcomponents MKP385275200JFM2B0
MKP385275200JFM2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385275200JFM2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0075UF 5% 2000VDC AXI
Datasheet Download
MKP385275200JFM2B0.pdf
Availability of MKP385275200JFM2B0
QUANTITY
MKP385275200JFM2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385275200JFM2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385275200JFM2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385275200JFM2B0
Related LinksMKP385275, MKP385275200JFM2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385275200JFM2B0 Details Description
Related parts for MKP385275200JFM2B0
FAN IMP MTRZD 404X188MM 230VAC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 8BIT 10US OCTAL DAC 16-SOIC datasheet.pdf
2.0 PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
1.25 WTB WAFER ASSY 9CKT BLACK datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf